Call for Bids: External Evaluator for QUARTZ ERASMUS+ Project
The QUARTZ ERASMUS+ Project is inviting proposals from highly qualified and experienced professionals to serve as the External Evaluator for our innovative and transformative educational initiative. This role offers a unique opportunity to contribute to a project aimed at enhancing quality, accessibility, and innovation in higher education across Europe and beyond.
Project Background
QUARTZ ERASMUS+ is a European Union-funded project under the ERASMUS+ program. The Project aims at promoting synergy between HEIs and the labor market in Uzbekistan by improving the perceived quality of the four dimensions of the university: teaching, research, third mission/social engagement and institutional environment. Project contributes to the comprehensive improvement of the quality assurance systems of universities in Uzbekistan through the development of procedures, tools, human resources and continuous professional development based on EU best practices.
Specific objectives are:
· To identify the managerial, administrative and educational gaps that can contribute to the quality assurance, digital literacy and skills in UZ. This goal will be achieved through the analysis of best practices in EU partner universities
· To equip management, academic and administrative staff with skills, knowledge and attitudes necessary to achieve continuous quality enhancement by organizing staff development courses.
· To develop QA strategy ensuring competitiveness and social cohesion.
· To reform and modernize the university governance, including the reformation and strengthening of quality assurance units and promoting digital literacy and skills.
· To ensure inter-university interaction through the creation and support of the Quality Assurance Network.
The project involves a consortium of universities from Uzbekistan, Italy and Bulgaria working collaboratively to achieve these goals.
Scope of Work
The External Evaluator will play a critical role in ensuring the project’s success by providing independent, objective, and comprehensive evaluations of its progress, outcomes, and impact. The key responsibilities include:
Conduct Assessments:
Monitor Progress:
Provide Recommendations:
Stakeholder Engagement:
The External Evaluator will be expected to deliver the following:
Eligibility Criteria
The ideal candidate will possess the following qualifications and experience:
Technical Expertise:
Analytical and Reporting Skills:
Communication and Interpersonal Skills:
Independence and Objectivity:
Application Process
Interested candidates are invited to submit their proposals, which should include the following documents: